Bulgaristan Sofya Üniversitesi

bulgaristan-sofya-universitesi

Sofya üniversitesi 1905 yılında faaliyete geçmiş bir Bulgaristan üniversitesidir. Bir yığın fakültesi ve bölümü olan üniversite. Çağın gerekliliklerine uygun kampüs ve yurt olanaklarıyla dikkat çekmektedir. Başkent Sofya’da bulunan üniversite ülkenin en geniş kampüsüne sahip üniversitesidir.

Değişik fakülte yerleşkeleri içerisinde yedi kampüsü ile hizmetlerini sürdürmektedir. Öğrencileri için sağladığı olanakları eğitim kalitesi ve çeşitliliği ile tüm dünyadan öğrencileri kendine çekmektedir.

Sofya Üniversitesi Teknolojik olarak gelişmiş sınıfları ve laboratuvarları, eğitim gören öğrencileri için özel olarak hazırlanmış sosyal çalışmalarıyla öğrenme ve öğrencilik kültürünün öğrencilere aşılanmasında ciddi roller oynamaktadır.

Sofya Üniversitesi ayrıca sınavsız ve şartsız geçiş imkanlarıyla meslek lisesi öğrencileri dahil olmak üzere tüm meslek okullarından öğrencileri kabul etmektedir. Üniversitede hazırlık sınıfından sonra alınan eğitimle öğrenciler istedikleri bölümleri seçerek eğitim hayatlarına başlayabilirler. Sofya üniversitesinde lisans eğitiminden doktoraya kadar çok çeşitli dallarda eğitim öğrenim hizmeti verilmektedir.

Üniversitenin en çok tercih edilen bölümleri Hukuk, Tıp, Tarih ve diğer sosyal ve müspet fakülteler olarak kısaca sıralanabilir. Başvuran öğrencilerine sınavsız geçiş hakkı tanıması, sadece lise diploması ile okula girilebilmesi ve hatta Bulgarca yada İngilizce dillerinden herhangi birini tam olarak bilen öğrencilerine hazırlık sınıfsız eğitim hakkı tanımasıyla Sofya Üniversitesi emsal üniversitelere göre öğrencilerine daha fazla imkanlar sağlamaktadır.

Üniversite çok eski olması nedeniyle bir çok Avrupa üniversitesiyle değişik anlaşmalar ve sözleşmeler imzalamıştır. Üniversiteler arası yapılan anlaşmalar ve sözleşmelerin içinde öğrenci değişim programları olan Sokrat ve Erasmus programları da mevcuttur. Üniversiteler arası öğrenci değişim programlarıyla öğrenciler birinci sınıf sonunda dilerlerse eğitim hayatlarını başka bir Avrupa üniversitesinde devam ettirme hakkına sahip olabilirler.

Hazırlık dönemi oldukça yoğun ve eğlenceli geçen Sofya Üniversitesi yönetimi öğrencilerini eğitim süresince her konuda desteklemeye devam eder.

Anadolu Eğitim Danışmanlık Bulgaristan Üniversitesi tek kayıt ve danışma mercii olarak Türkiye’de onlarca ofisiyle uzman ve teknik kadrosuyla soru ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacaktır.

Ayrıca Üniversite, kampüs, bölümler hakkında bilgiyi en taze haliyle ve gönül rahatlığı ile edinebilirsiniz.

Değerli öğrenci adayları için hazırlanan el katalogları, doküman ve diğer ortamda hazırlanmış yararlı ve eğitici bilgilere erişebilirsiniz.