Plovdiv Üniversitesi

bulgaristan-plovdiv-universitesi

Üniversite 1945 yılında Plovdiv üniversitesinin bir fakültesi olarak kurulmuştur. Bundan 5 yıl sonra Tıp akademisi olarak ayrılan fakülte büyük Rus bilgini Ivan Petrovich Pavlov ismini taşımaya başlamıştır. Sonraki yıllarda Sofya ve Varna gibi şehirlerde kurulan Akademinin yapısına katılmıştır. Süregelen yapı değişiminden sonra üniversite Plovdiv Yüksek Tıp Akademisi unvanını almıştır.

Bulgaristan meclis kararıyla daha sonra adı değiştirilerek Plovdiv Tıp Üniversitesi adını kullanmaya başlamıştır. Plovdiv Üniversitesi en güzel Bulgar şehirlerinden olan Plovdiv (Filibe) şehrinde hizmet vermektedir.

Plovdiv Üniversitesi 5 fakülte ile sağlık alanında hizmet vermektedir. Bu fakülteler sırasıyla; Tıp, Diş, Eczacılık, Halk Sağlığı Fakültesi ve Dil ve İhtisaslı Eğitim fakültesi olarak sayılabilir.

Plovdiv üniversitesi 70 yıllık tarihi boyunca sayısız doktor diş hekimi ve uzman tıp personeli yetiştirmiştir. Üniversite eski olduğundan kültür düzeyi de bir o kadar yüksektir. Diğer tüm Bulgar üniversiteleri gibi lise ve dengi okul mezunlarını kabul etmektedir. Plovdiv Üniversitesi bazı özel şartları hariç hiçbir aday öğrencisiyle bir giriş sınavı gerçekleştirmez. Böylece öğrenciler sınavsız ve stressiz bir öğrenim hayatına başlamış olurlar.

Üniversite Bulgaristan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Plovdiv kentinden kurulmuştur. Plovdiv üniversitesi 2007 yılından beri düzenlenen tüm diplomalar bütün Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tanınır durumdadır.

Plovdiv üniversitesi ülkenin en eski ve köklü kurumlarından biridir. Üniversitede verilen eğitim Avrupa Birliği normlarında ve kıstaslarında ilerlemektedir. Plovdiv Üniversitesinde eğitimin bu kadar kaliteli oluşu öğrenim gören öğrencilerin bu Tıp fakültesini seçmelerinde başlıca nedenlerden biridir. Plovdiv Üniversitesi öğrencilerini destekleyen ve gözeten bir anlayışa sahip olan üniversite her türlü konuda öğrencilerine yardımcı olmaktadır. Okulda bulunan rehberlik servisi öğrencilerin geleceğe hazırlanmasında ve doğru adımlar atmalarında en büyük yardımcılarındandır.

Anadolu Eğitim Danışmanlık Bulgaristan Üniversitesi tek kayıt ve danışma mercii olarak Türkiye’de onlarca ofisiyle uzman ve teknik kadrosuyla soru ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacaktır.

Ayrıca Üniversite, kampüs, bölümler hakkında bilgiyi en taze haliyle ve gönül rahatlığı ile edinebilirsiniz.

Değerli öğrenci adayları için hazırlanan el katalogları, doküman ve diğer ortamda hazırlanmış yararlı ve eğitici bilgilere erişebilirsiniz.