Varna Üniversitesi

bulgaristan-varna-universitesi

Bir devlet üniversitesi olan Varna Üniversitesi ülkenin 2. Büyük üniversitesi olarak sayılabilir. Yaklaşık 50 yıl önce kurulan bu devlet üniversitesi teknoloji ve imkanlarını öğrencilerinin gelişimi ve teknoloji üretimi için harcamaktadır.

Varna Üniversitesi devlet üniversitesi olmasına karşın gelişen çağın tüm gerekliliklerini bünyesinde toplamış. Geleneksel devlet üniversitesi zihniyetinden uzak öğrencilerine daha yakın ve samimi olarak eğitim hizmetlerini sürdürmektedir. Üniversite geleneksel yapıdan farkı olarak öğrencilerine Türkiye’deki AÖF gibi uzaktan eğitimler de sunmaktadır.

Varna üniversitesi araştırma geliştirme çabalarının yoğun olarak yapıldığı ve gözlendiği Bulgaristan üniversitelerinden biridir. Ülkede sanayileşmeye destek amacıyla sürekli ar-ge çalışmaları yapılmakta ve öğrenciler bu ar-ge çalışmalarına dahil edilmektedir.

Varna Üniversitesi bir denizcilik şehri olan Varna kentinde hizmet vermektedir. Yolculuğuna başladığı üç fakülte şu anda 11 fakülte binası, spor salonları ve 180 civarında eğitim laboratuvarı ile kesintisiz eğitimine devam etmektedir. Geniş bir kampüs silsilesinin içine kurulmuş olan Varna Üniversitesi 26-27 bin metre kare kapalı alanıyla öğrencilerine eğitim vermektedir.

Diğer Bulgaristan üniversiteleri gibi yabancı öğrencilerden hiçbir şekilde lise diploması dışında belge istemez. Herhangi bir sınav mecburiyeti olmayan üniversite denizcilik alanında da faaliyetler göstermektedir. Üniversite bünyesinde 3 öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Öğrenci yurtları 950 ile 1000 arası yatak kapasitesine sahiptir.

Varna üniversitesi ayrıca çeşitli üniversitelerle işbirliklerine gitmiştir. İşbirliklerinin sayesinde öğrenci değişimi ve ar-ge değişimi konularını kapsayan geniş bir yelpazede öğrencilerini de bu ar-ge çalışmalarına dahil ederek öğretim hayatında devam etmektedir. Akademik sempozyumlar ve seminerler yine Varna Üniversitesi çatısı altında verilmektedir. Tam bir öğrenci dostlu olan Varna Üniversitesi öğrencilik hayatına bu okulda başlayan bütün öğrencilere aynı ve eşit mesafede yaklaşmaktadır.

Anadolu Eğitim Danışmanlık Bulgaristan Üniversitesi tek kayıt ve danışma mercii olarak Türkiye’de onlarca ofisiyle uzman ve teknik kadrosuyla soru ve sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacaktır.

Ayrıca Üniversite, kampüs, bölümler hakkında bilgiyi en taze haliyle ve gönül rahatlığı ile edinebilirsiniz.

Değerli öğrenci adayları için hazırlanan el katalogları, doküman ve diğer ortamda hazırlanmış yararlı ve eğitici bilgilere erişebilirsiniz.